Sağlık Profesyonelleri İçin

  • Chamomilla Recutita (Alman Papatyası)

Cilt bütünlüğü hasarlı dokuların tamirini sağlayan fizyolojik proseslerle sağlanır. Tamir prosesinin 4 fazı vardır: Homeostasis, enflamasyon, çoğalma, remodelling. Ciltteki yara tamiratında fitoterapötik ajanlar yaygın olarak kullanılır. Aloe vera ve papatya da bunların içinde yeralır. Ciltteki yaralar travma, yırtık, kesik ve çürüğe bağlı hasarlardır. Yaraların tamiri cilt bütünlüğünü sağlayan ve hasarlı dokuları tamir eden fizyoljik proseslerdir.

Papatyanın kurutulmuş yapraklarında yeralan terpenoidler ve flavanoidler onun medikal özelliklerini sağlarlar. Papatya ekstraktı veya kaynatılarak elde edilen özü yaraların tamirinde kullanılmaktadır. Yeni yapılan çalışmalar papatyanın kortizondan daha hızlı yaraları tamir ettiğini göstermektedir.

Skin wound healing and phytomedicine: a review.
Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(6):303-10. doi: 10.1159/000357477. Epub 2014 Jun 27
Pazyar N, Yaghoobi R, Rafiee E, Mehrabian A, Feily A.

Glukoz oksidaz (hidrojen peroksit), xanthine-oksidaz/ hipoxantin (süperoksid anyon radikal) ve kümen hidroperoksit (peroksil radikal) enjeksiyonu ile farelerde ciltte enflamasyon oluşturulmuştur. Apigenin 7 glucosid enjeksiyonu ile xantin-oksidaz ve kümen hidroperoksidin oluşturduğu cilt enflamasyonları inhibe olmuştur. Apigenin 7 glikozidin antioksidant etkilerinin antienflamatuar etkilerine katkıda bulunduğu gözlenmiştir.

Skin anti-inflammatory activity of apigenin-7-glucoside in rats
Arzneimittelforschung. 1993 Mar;43(3):370-2
Fuchs J, Milbradt R

M. camomilla bitkisi Asterecea ailesine aittir , bitki kullanılır ve içinde (alpha bisabolol ve apigenin gibi antioksidantlar vardır). Cilt 8 hafta M. camomillanın hidroalkolik ekstraktını içeren (w/o) emülsiyonu ile muamele edildiğinde TEWL' İn düştüğü gözlenmiştir. TEWL' deki artış stratum corneumdaki çatlamayı belirttiği ve interselüler lipidlerin kaybını belirttiği için bu formülasyon muhtemelen stratum corneumu tamir eder ve insan cildinin nem içeriğini geliştirir. Aynı zamanda cildin mekanik özelliklerinde gelişme olur yani sertlik seviyesi ve pul pul olması azalır. Bu bitkide terpenler, polisakkaritler ve alpha bisabolol ve apigenin gibi flavanoidler yeralır.

Anti-Aging Potential of Phytoextract Loaded-Pharmaceutical Creams for Human Skin Cell Longetivity
Oxid Med Cell Longev. 2015;2015:709628. doi: 10.1155/2015/709628. Epub 2015 Sep 10
Jadoon S, Karim S, Bin Asad MH, Akram MR, Khan AK, Malik A, Chen C, Murtaza G

Bitkilerde bulunan antioksidantlar fitoantioksidantlardır. Bunlar polifenoller ve terpenler olarak ayrılırlar. Polifenoller flavanoidler (kateşin,quercetin gibi) ve stilbenlerdir (resveratrol). Terpenler de karotenoidler (likopen, beta caroten) ve esansiyel yağlardır (carnosol,carnosic acid).

Pekçok fitoextraktta üç tip bioaktif vardır. Bunlar polifenoller, flavanoidler ve karotenoidlerdir. Bunların hepsi antioksidant ve UV koruyucu etki gösterirler.

Kuru ciltlerde dermatolojik olarak tesir etmesi için genellikle (w/o)emülsiyonlar kullanılır.

Botanik extraktlar da pekçok antioksidant olduğu için onlar sinerjist etki gösterirler, fitoekstraktlarda pekçok bioaktif içerik olduğu için extract içeren kremler sadece özel bir antioksidant içeren kremlere göre daha etkili ve daha az yan etkiye sahiptir. C.officinalis ve M.camomilla krem formülasyonlarında antioksidant etkileri ile başarıyla kullanılmışlardır.

Anti-Aging Potential of Phytoextract Loaded-Pharmaceutical Creams for Human Skin Cell Longetivity
Oxid Med Cell Longev. 2015;2015:709628. doi: 10.1155/2015/709628. Epub 2015 Sep 10
Jadoon S, Karim S, Bin Asad MH, Akram MR, Khan AK, Malik A, Chen C, Murtaza G

Camomilla çiçeği apigenin gibi flavanoidler (fenolik bileşikler) içerirler. Matricaria camomilla' nın metanolik ekstraktı S.aureusa karşı, E.coliyle karşılaştırıldığında önemli bir antibakteriyal etki gösterir. Etanolik ekstraktı ise daha olumlu sonuçlar gösterir. Çalışmadaki konsantrasyonlarda antioksidant etki gösterdiği de gözlenmiştir.

Evaluation of antioxidant and antimicrobial potential of two endangered plant species Atropa belladonna and Matricaria chamomilla.
Afr J Tradit Complement Altern Med. 2014 Aug 23;11(5):111-7. eCollection 2014
Munir N, Iqbal AS, Altaf I, Bashir R, Sharif N, Saleem F, Naz S

Matricaria çiçeğinin su ve etanol extraktları genellikle antienflamatuar, antiseptik ve spazmolitik özellikleri için kullanılırlar.

The complex technology on products of German chamomile
Medicina (Kaunas). 2003;39 Suppl 2:127-31
Barene I, Daberte I, Zvirgzdina L, Iriste V