Sağlık Profesyonelleri İçin

  • Chamomilla Recutita (Alman Papatyası)

    Chamomilla Recutita (Alman Papatyası)

    Bu sayfa bebeklere özel formüle edilen Planto Baby kozmesötik ürünlerimizin içeriğinde yer alan Chamomilla Recutita (Alman Papatyası) standardize ekstraktının literatür bilgisinin ve özet açıklamalarının sağlık profesyonellerine sunulması için hazırlanmış

Cilt bütünlüğü hasarlı dokuların tamirini sağlayan fizyolojik proseslerle sağlanır. Tamir prosesinin 4 fazı vardır: Homeostasis, enflamasyon, çoğalma, remodelling. Ciltteki yara tamiratında fitoterapötik ajanlar yaygın olarak kullanılır. Aloe vera ve papatya da bunların içinde yeralır. Ciltteki yaralar travma, yırtık, kesik ve çürüğe bağlı hasarlardır. Yaraların tamiri cilt bütünlüğünü sağlayan ve hasarlı dokuları tamir eden fizyoljik proseslerdir.

Papatyanın kurutulmuş yapraklarında yeralan terpenoidler ve flavanoidler onun medikal özelliklerini sağlarlar. Papatya ekstraktı veya kaynatılarak elde edilen özü yaraların tamirinde kullanılmaktadır. Yeni yapılan çalışmalar papatyanın kortizondan daha hızlı yaraları tamir ettiğini göstermektedir.

Skin wound healing and phytomedicine: a review.
Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(6):303-10. doi: 10.1159/000357477. Epub 2014 Jun 27
Pazyar N, Yaghoobi R, Rafiee E, Mehrabian A, Feily A.

Bitkilerde bulunan antioksidantlar fitoantioksidantlardır. Bunlar polifenoller ve terpenler olarak ikiye ayrılırlar. Polifenoller flavanoidler (kateşin,quercetin gibi) ve stilbenlerdir (resveratrol). Terpenler de karotenoidler (likopen, beta caroten) ve esansiyel yağlardır (carnosol,carnosic acid).

Pekçok fitoekstraktta üç tip biyoaktif vardır. Bunlar polifenoller, flavanoidler ve karotenoidlerdir. Bunların hepsi antioksidant ve UV koruyucu etki gösterirler.

Kuru ciltlerde dermatolojik olarak tesir etmesi için genellikle (w/o)emülsiyonlar kullanılır.

Botanik ekstraktlar da pekçok antioksidant olduğu için birlikte sinerjik etki gösterirler, fitoekstraktlarda pekçok bioyaktif içerik olduğu için ekstrakt içeren kremler sadece özel bir antioksidant içeren kremlere göre daha etkili ve daha az yan etkiye sahiptir. Calendula officinalis ve M. chamomilla içeren krem formülasyonlarıda antioksidant etkileri sebebi ile başarıyla kullanılmışlardır.

M. chamomilla bitkisi Asterecea ailesine aittir, bitkinin içerdiği alpha bisabolol ve apigenin gibi antioksidantlar etkilidir. Cilde 8 hafta M. camomillanın hidroalkolik ekstraktını içeren (w/o) emülsiyon  uygulandığında  transepidermal su kaybının (TEWL)’in düştüğü gözlenmiştir. Transepidermal su kaybı  (TEWL)’deki artış stratum korneumdaki çatlamaya ve interselüler lipidlerin kaybına işaret ettiği için bu formülasyonun stratum korneumu tamir ettiği ve insan cildinin nem içeriğini artırdığı söylenebilir. Aynı zamanda cildin mekanik özelliklerinde gelişme olur yani sertlik seviyesi ve pul pul olması azalır.

 

Anti-Aging Potential of Phytoextract Loaded-Pharmaceutical Creams for Human Skin Cell Longetivity
Oxid Med Cell Longev. 2015;2015:709628. doi: 10.1155/2015/709628. Epub 2015 Sep 10
Jadoon S, Karim S, Bin Asad MH, Akram MR, Khan AK, Malik A, Chen C, Murtaza G
© 2022 Planto Sağlık,  Gıda, Kozmetik, Tekstil Ürünleri San. ve Tic Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede yer alan bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Daha fazla bilgi için bir hekime veya eczacıya danışınız.Planto Health
Planto Health House
CT Pharma Research